Тема: Другорядні члени речення : додаток, означення , обставина.Тренувальні
вправи.
Мета: повторити знання про синтаксис; закріпити : знання учнів розрізняти
другорядні члени речення, виділяти їх у реченні умовними позначками, вміння
ставити запитання до другорядних членів речення, визначати їхню синтаксичну
роль і спосіб морфологічного вираження; за допомогою мовленнєво-дидактичного
матеріалу виховувати почуття любові до рідного слова, символів України.
Внутрішньопредметні зв’язки:
Граматика: способи вираження означення, додатка й обставини
різними частинами мови.
Орфографія: слова з ненаголошеними голосними е, и, що
перевіряються наголосом.
Міжпредметні зв’язки: народознавство
Тип уроку: урок закріплення знань, проектна робота.
Інноваційні технології: робота в малих групах
Обладнання: підручник, роздатковий матеріал (картки, таблиці,
опорні схеми) , наочність(зображення калини).
Хід уроку
ІІ. Мотивація навчальної діяльності.
Психологічна настанова й внутрішня мотивація на урок (побажання учителя учні передають
із долоньки у долоньку і посміхаються
один одному).
ІІІ. Повідомлення теми, мети уроку.
Оголошення
епіграфа уроку:
Любить свій край — це значить все любити,
Учім його святе ім’я живе.
В. Сосюра
-
У кінці уроку ви заповните на основі закріплених знань про
другорядні члени речення таблицю – це
буде ваша проектна робота (показую):
Другорядний член речення
|
Додаток
|
Означення
|
Обставина
|
Що означає?
|
|||
На які питання
відповідає?
|
|||
Чим буває
виражений?
|
IV. Актуалізація опорних знань, умінь і навичок
- Запитання до учнів. Прийом «Мозковий штурм».
1.Що таке речення? ( стор. 37 )
Речення – це змістове і інтонаційне об’єднання слів, що є засобом вираження
думки.
2. Без чого не
може існувати речення?
3. Що таке граматична основа речення?
Граматична основа речення – це головні члени речення (підмет і присудок)
4. Що таке підмет? ( стор. 37 унизу )
Підмет – головний член речення, що означає предмет, про який говориться в
реченні, і відповідає на питання хто? що?
5. Що таке присудок? ( стор. 38
угорі )
Присудок – це головний член речення, який означає, що говориться про
підмет, і відповідає на питання що робить підмет? що з ним робиться? хто він
такий? що він таке?
6. Яке речення називаємо непоширеним, а яке –
пощиреним ?
7. Повторіть визначення другорядних членів речення.
Дозволяю протягом хвилини "порадитися" з підручником і
дати відповіді на питання : 1.Додаток - це …. ( с. 44- 45 )
2.Означення - це ….. ( с. 47 )
3.Обставина
- це …. ( с. 50 угорі )
V. Тренувальні вправи. Робота в групах.
1.
– Що означає
цей смайлик ?
Бесіда
про символи України та
їх значення.
(демонструю фото калини )
2. Робота з текстом.
Завдання до
тексту :
1. Прочитати уважно текст.
1. Прочитати уважно текст.
2. Доведіть, що це
текст.
(Текст – це група речень,
зв’язаних між собою за змістом та основною думкою)
3.
Визначте його тему і основну думку.
(Цей текст про один із символів українців – калину. В ньому автор оповідає про красу й цілющу силу її
.Використовуйте калину,бережіть природу !).
- Вдома калина є ? Що з неї готують ?
4. На місці
крапок вставте потрібні
літери , поясніть, чому саме їх
ви обрали .
5 . Пояснити
кому перед а в останньому
реченні .
Калина
– символ кохання, краси, щастя
Нав .. сні калина вкривається білим цвітом і стоїть
як наречена у білому вбранні, а восени палахкотить гронами червоних плодів. Калиною уквітчують весільний коровай, оселю, печуть смачні пироги, лікуються. Народ склав про неї
багато легенд та пісень.
Завжди любили люди цілющу красуню калину, вона росла біля
кожної хати. Красива вона і в пору цвітіння, і коли багряніє восени листя,
і взимку, коли на тлі білого
снігу червоніють її ягоди.
Дівчата в .. шивали на сорочках калину, її вплітали у віночок.
З гілочки калини батько синові робив сопілочку
, а слабеньким дівчаткам-немовляткам робили колисочку
із калини.
3. «Майстер-шеф»
. Учні отримують
конверти.
- Як ви зрозуміли, ця рубрика – кулінарна. Але що ми будемо готувати?
У меню одна страва
– «Поширене речення». Інгредієнтами до цієї
страви
є другорядні члени, які ви додасте до поданих граматичних
основ і створите
поширене речення. А коли речення
буде готове, підкресліть всі члени речення, вкажіть спосіб їх вираження.
( пояснення вчителем лексичного
значення окремих слів )
I гр. - Калина палахкотить.
II гр. - Дівчата вишивали .
4. Фізкультхвилинка «Зозуля».
(Діти усе виконують: махають руками, імітують пиття, піднімаються на носочках, витягують руки, повертають голову тощо).
Облітала я лісок
вздовж, ушир і навскосок.
Відпочила в холодку, на
кленовому листку.
Діти йшли через
лісок – подала їм голосок.
Налічила їм літа: двадцять, тридцять, аж до
ста.
Щоб ні горя, ні
біди, щоб росли, як із
води.
5. «Справжні лікарі»: редагування тексту -
- Ви вже
побували кухарями, а тепер вам доведеться стати справжніми лікарями.
Нещодавно мені до рук потрапив твір одного п’ятикласника. Він склав кілька гарних речень про Батьківщину, але наплутав із членами
речення. Прошу вас «
підлікувати » одне речення ( речення для редагування - на листках)
Я люблю Україну за її безмежні простори.
6. «Україна має
талант» .
Схема : а,б – для I групи ;
в,г
– для II групи.
-
Речення
записуються на дошці .
Позначити всі члени
речення та спосіб вираження другорядних членів.
7. Ігрова хвилинка-аудіювання.
Прослухайте
речення. У кожному з них - один другорядний член, який ви повинні назвати і підняти
цифру «1», якщо він
додаток ; якщо означення - «2»,
якщо обставина - «3».
1.Любуйтеся калиною, коли цвіте, а дитиною
– коли росте.
2. Де срібліє вербиця – там здорова водиця.
3. Стоїть у дворі дівонька,
як над ставом калинонька.
VI. Підсумок уроку.
1. Рефлексія. Заповнення таблиці та
обговорення проектів (аналізую
виконання роботи , вивішую проект на
дошку).
2. Закінчи
речення : Було цікаво…
Було складно…
Тепер я можу…
3.Аналіз роботи
груп, виставлення оцінок .
VII. Д/З.
1.Повтор. парагр.
9, 11-13.
2. Скласти 5 поширених речень, записати й визначити в них усі члени
речень :
А) про дуб, як символ здоров’я , сили (Демидова Є., Андросова А.,
Бундзяк М.);
Б) про осінь
(інші учні).
ФОТОМАТЕРІАЛИ УРОКУ:
Учителі-слухачі курсів
Немає коментарів:
Дописати коментар