- 1. Перепишіть, виділяючи звертання розділовими знаками. Ой чого ти дубе на яр похилився? Молодий козаче чого зажурився? (С.Черкасенко). Не рости берізко при дорозі близько! (Б.Лепкий). Ой не гнися, не хилися явороньку зелененький! (О.Маковей). Нехай гнеться лоза, а ти дубе кріпись! Ти рости та рости, не хились, не кривись! (С.Руданський).
- 2. Перебудуйте усно речення так, щоб підмети в них стали звертаннями. У якому реченні звертання буде поширеним? ЗРАЗОК. Осінь застеляє землю килимами з листя. Осінь, застели землю килимами з листя. Оленка не забуває допомагати своїй матері. Розганяє хмари вітер. Хмаронька принесла осінній дощик. Зачарувала пісня мою душу. Музика рідного краю летить хвилями Дніпра.
- 3. Перебудуйте усно речення так, щоб підмети в них стали звертаннями. У якому реченні звертання буде поширеним? ЗРАЗОК. Осінь застеляє землю килимами з листя. Осінь, застели землю килимами з листя. Оленко, не забувай допомагати своїй матері. Розжени хмари, вітре. Хмаронько, принеси осінній дощик. Зачаруй, пісне, мою душу. Музико рідного краю, лети хвилями Дніпра.
- 4. Що називається звертанням? Які бувають звертання за будовою? Як інтонуються речення зі звертаннями? Які розділові знаки ставляться при звертанні? Чи є звертання членом речення? Якими частинами мови зазвичай виражаються звертання? У формі яких відмінків ставляться іменники, якими виражаються звертання?
- 5. Кажуть, хороші сни збуваються восени (П.Осадчук). Понад Дніпром козак іде, може, з вечорниці (Т.Шевченко). Кажуть, море Янтарне вимиває шматки янтарю (Л.Забашта). Троянди, як відомо, запашні (М.Доленго). Хто пісню для гледичії склада? Мабуть, оцих музичних бджіл орда! (Є.Гуцало). У дереві кожному скрипка, говорять, живе (Є.Гуцало). Ось лиса хитрі кроки. В село він, певно, біг (Л.Полтава). На жаль, є слимаки й кліщі, крилата та повзуча погань… (М.Доленго).
- 6. Сьогодні, мабуть , буде дощ. Вставні слова та сполучення слів не є членами речення, до них не можна поставити питання.
- 7. Оцінку вірогідності повідомлюваного: дійсно, безперечно, безумовно, звичайно, ймовірно, можливо, мабуть, либонь, здається, напевне, очевидно, без сумніву. Почуття: на щастя, на жаль, на сором, як на біду, як на зло, як на гріх, шкода. Вказівку на джерело повідомлення: кажуть, як кажуть, по-твоєму, по-моєму, повідомляють, за висловом..., на думку..., на мою думку. Послідовність викладу думок: по-перше, по-друге..., з одного боку, нарешті, між іншим, навпаки, наприклад, отже, значить, зокрема, зрештою, повторюю. Способи оформлення думок або висловлення: взагалі, власне, одним словом, з дозволу сказати, інакше (коротше) кажучи, м'яко (між нами, попросту, чесно, грубо) кажучи, можна сказати, признаюсь, смішно сказати, так би мовити. Ввічливість: вибачте, даруйте, будь ласка, перепрошую, з Вашого дозволу. Бажання привернути увагу співрозмовника: чуєте, чуєш, дивись, глянь, бач, погодьтесь, повірте, уявіть собі, майте на увазі, зверніть увагу, прошу Вас, даруйте.
- 8. Перепишіть. Поясніть уживання розділових знаків. 1. Кажуть, як лежить сніг на полі, то буде хліб у коморі. Учителі кажуть Сергієві, що в нього артистичний хист. 2. Задача, на мою думку, розв'язана правильно. На мою думку товариш не звернув жодної уваги.
- 9. Перепишіть. Поясніть уживання розділових знаків. 1. Кажуть, як лежить сніг на полі, то буде хліб у коморі. Учителі кажуть Сергієві, що в нього артистичний хист. 2. Задача, на мою думку, розв'язана правильно. На мою думку товариш не звернув жодної уваги.
- 10. Перепишіть, розставляючи розділові знаки. Які ж мабуть оповідання слухатиме ця осіння ніч! (М.Рильський). Кажуть мудрість приходить з роками.(Л.Дмитерко). Я мрію про завтрашнє отже існую (О.Лупій). I ось нарешті вершина (О.Гончар). То невже ти ще досі не знаєш, що любов може гори звернуть? (Б.Грiнченко). То може нарікань на долю вже доволі? Для праці й боротьби настала знов пора (Л.Воловець). I здається з лісу вийшов на узлісся Лісовик став заслухавсь задивився стрепенувсь i знову зник. (Олександр Олесь).
- 11. Які слова називаються вставними? Яка роль вставних слів у мовленні? На що вони можуть вказувати? Як інтонуються речення зі вставними словами? Які розділові знаки ставляться при вставних словах? Чи є вставні слова членами речення?
- 12. 1. Звертання а) називає того, хто до когось звертається; б) називає того, до кого звертаються; в) виражає ставлення мовця до повідомлюваного ним; г) не виконує ніякої функції.
- 13. 1. Звертання а) називає того, хто до когось звертається; б) називає того, до кого звертаються; в) виражає ставлення мовця до повідомлюваного ним; г) не виконує ніякої функції.
- 14. 2. У реченні звертання а) є головним членом речення; б) є другорядним членом речення; в) не є членом речення; г) може бути будь-яким членом речення.
- 15. 2. У реченні звертання а) є головним членом речення; б) є другорядним членом речення; в) не є членом речення; г) може бути будь-яким членом речення.
- 16. 3. На письмі звертання виділяються а) комами або знаком оклику залежно від інтонації; б) лапками; в) тире; г) крапкою з комою.
- 17. 3. На письмі звертання виділяються а) комами або знаком оклику залежно від інтонації; б) лапками; в) тире; г) крапкою з комою.
- 18. 4. Вставні слова і сполучення слів а) виражають ставлення мовця до повідомлюваного ним; б) означають час, місце, умову, причину того, про що йдеться у реченні; в) називають того, до кого звертаються; г) не виконують ніякої функції.
- 19. 4. Вставні слова і сполучення слів а) виражають ставлення мовця до повідомлюваного ним; б) означають час, місце, умову, причину того, про що йдеться у реченні; в) називають того, до кого звертаються; г) не виконують ніякої функції.
- 20. 5. Вкажіть рядок зі вставними словами, що вказують на послідовність викладу думок а) безперечно, безсумнівно, звичайно, природно; б) власне, правда,щоправда, на жаль; в) очевидно, мабуть, можливо, напевно; г) по-перше, наприклад, до речі, зокрема.
- 21. 5. Вкажіть рядок зі вставними словами, що вказують на послідовність викладу думок а) безперечно, безсумнівно, звичайно, природно; б) власне, правда,щоправда, на жаль; в) очевидно, мабуть, можливо, напевно; г) по-перше, наприклад, до речі, зокрема.
- 22. 6. Вкажіть рядок зі вставними словами, що вказують на невпевненість мовця а) безперечно, напевно, природно, звісно; б) на щастя, мабуть, видно, до слова; в) можливо, здається, видно, мабуть; г) як відомо, навпаки, наприклад, звичайно.
- 23. 6. Вкажіть рядок зі вставними словами, що вказують на невпевненість мовця а) безперечно, напевно, природно, звісно; б) на щастя, мабуть, видно, до слова; в) можливо, здається, видно, мабуть; г) як відомо, навпаки, наприклад, звичайно.
- 24. 7. Яке речення ускладнено вставним словом? а) І здається мені в цю мить: я все зможу! б) Йому здавалось життя казкою. в) Така прекрасна була та пісня, що, здавалось, і листочки на тополі перестали шелестіти, прислухаючись до материнського співу. г) Сонце здавалось вогненним.
Translate
субота, 4 лютого 2017 р.
Хто забув - повторюй, закріпи знання свої ! Звертання. Вставні слова
Підписатися на:
Дописати коментарі (Atom)
Немає коментарів:
Дописати коментар