Translate

пʼятниця, 20 вересня 2019 р.

Україна. Віднайдено документи, які ще раз підтверджують, що у XVІІ столітті в нас була суверенна держава


Більше - у розмові з істориком, який і натрапив на таку знахідку.

Фото Тараса Чухліба

Фото Тараса Чухліба
Український історик Тарас Чухліб віднайшов в архівах у Польщі переклад турецького оригіналу Бучацького договору польською мовою. У 4-му пункті цього документа написано: “Українську державу з давніми кордонами козакам віддати...”
— Українська держава виникла у 1648 — 1649 роках, під час повстання, очолюваного Богданом Хмельницьким, яке ще називають українською революцією середини XVІІ століття, — розповідає Тарас Чухліб, доктор історичних наук, головний науковий співробітник Інституту історії України НАН України. — Хмельницький добився у польського короля Яна ІІ Казимира визнання Української держави у межах Київського, Чернігівського і Брацлавського воєводств. Про це йдеться у Зборівській угоді.
У 1655 році Карл Х Густав, шведський король, визнав і Українську державу, і Богдана Хмельницького незалежним володарем. Саме шведський король уперше вжив формулювання “Українська держава”. Також Україну визнав Молдавський господар Василе Лупу в 1655 році. Кримський хан Мехмед IV Герай козацьку Україну часів Хмельницького в листі до російського царя Олексія Михайловича називає окремою державою. Тож щонайменше шведське королівство, молдовське господарство і кримське ханство визнавали Українську державу і використовували таке формулювання у своїх документах.
— А тепер ще й маємо підтвердження, що у Бучацькому договорі теж йдеться про Українську державу. Що це за документ? Як його уклали?
— Улітку 1672 року величезне 170-тисячне османське військо прийшло на територію України на запрошення Петра Дорошенка. А зі заходу наступали польські війська на чолі з коронним гетьманом Яном Собеським, який згодом став королем Речі Посполитої. Османська армія разом із військом козацьким воювала з поляками. Відвоювали велику частину Поділля, Брацлавщини та південної Київщини. Бучацьке перемир’я підписали 20 жовтня 1672 року. Українські представники були постійно присутні під час підготовки договору між Стамбулом і Варшавою у Бучачі.
Гетьман Дорошенко вимагав у Речі Посполитої окреслити кордони України до річок Лабунь і Горинь; віддати йому всі гармати з польських фортець і ту частину артилерії, яку руський воєвода забрав з Чигирина. А також, щоб усі уніатські церкви були знищені, а перетворені на костели православні церкви — повернені.
У листопаді український гетьман отримав грамоту-“нісан” на підтвердження його прав щодо володіння Україною у статусі османського підданого. Цією султанською грамотою закріплювалися положення Бучацького миру між Польщею і Туреччиною, укладеного в жовтні. Султан також вручив Петрові Дорошенку золоті булаву й каптан.
— Як саме в тексті договору названо Україну?
— У 4 пункті польського перекладу Бучацького договору вживається словосполучення “Ukrainskie Panstwo”, яке перекладається із давньопольської і сучасної польської мови як “Українська держава”. У це поняття вкладено територіальну локалізацію у межах південно-східної Київщини та Брацлавщини. У цьому ж 4 пункті вживається словосполучення “українські козаки” та слово “Україна”.
Загалом про це було відомо науці й раніше, але тепер віднайдено наочне підтвердження — оригінал Бучацького миру у польському перекладі. А оригінал Бучацького договору турецькою мовою був опублікований у 2011 році в Німеччині (“Османсько-польський дипломатарій” поляка Даріуша Колодзейчика).
До слова, у 1663 році гетьман Павло Тетеря писав, що Україна є державою його королівської милості. На той час держава уособлювалася із монархом. Монархом був польський король, турецький султан. Монархами себе оголосили російські царі. А Богдан Хмельницький був простим шляхтичем, тому одружив свого сина Тимоша з Розандою, донькою молдавського господаря. Але Тимош загинув. Якщо би молодший син Юрій став одразу після смерті батька гетьманом, то міг би очолити як принц крові Козацьке князівство чи Українське князівство. Звісно, цьому заважали країни-сусіди, періодично виступаючи або союзниками, або ворогами.
— Скільки часу проіснувала Українська держава?
— Із 1648-го по 1764 рік (хоча полково-адміністративний уряд був скасований на Ліво­бережній Україні лише у 1783 році).
Цікаво, що за радянських часів у 1954 році були видані “Тезисы о 300-летии воссоединения Украины с Россией”, де згадувалося про “украинскую государственность” за часів Богдана Хмельницького. А от за часів незалежності України ми не можемо протистояти впливам домінуючих історіографій світу. Зокрема, провідній у Східній Європі польській історіографії, російській, турецькій. Їхні представники по-своєму інтерпретують українську історію. До прикладу, російські історики пишуть, що у 1654 році, після підписання Березневих статей Україна увійшла до складу Росії. Хоча згідно з цим договором мала стати протекторатом Московського царства, залишившись незалежною.
Колись Україна боролася із сусідами на полі бою, а нині має боротися також і на рівні історичної науки та історіографії з версіями нашої історії домінуючих націй. На жаль, цьому мало приділяють уваги.


Автор: Богданна Мартиник

Немає коментарів:

Дописати коментар