Translate

вівторок, 28 лютого 2017 р.

10- А !!! Вам : метафора та її види !

  1. I. http://www.ukrlitzno.com.ua/teoriya-literaturi-tropi-yak-specialni-zasobi-obraznosti-movi/

  2. II.  1. Метафора. Види метафор.
  3. 2. Метафора (в букв. розумінні – перенесення) – один з найпоширеніших тропів і засобів творення художньо-образної мови. Ще Аристотелем було відзначено уміння складати метафори як особливий поетичний дар. За визначенням грецького мислителя, «складати хороші метафори – означає підмічати схожість». 
  4. У метафорі пряме тлумачення речей і явищ, вживання слів у їх автологічному значенні повинні бути замінені переносним. Порівнюється предмет з якимось іншим з урахуванням ознак, що допомагають знайти спільну основу. Навіть віддалені властивості в находженні можливостей їх порівнянь синтезуються в складну органічну цілість. Тут також присутня протидія елементів єдиної системи в їхній антономічності – схожість у несхожому.
  5. 3. На прикладах стародавнього мистецтва можна побачити образ-метафору, так би мовити, у розрізі, коли маємо справу не просто з порівнянням, аналогією чи перенесенням ознак, а з встановленням своєрідного поєднання. Робилося суцільне змішання різних істот, природного, людського і божественного, і тоді метафоризм й алегоричність починають співіснувати в одному образі. Сфінкс, який символізує надлюдську силу фараона – в поєднанні торса лева і голови царя з певними символами божественної недоторканості (сокіл за плечем).
  6. 4. – класична метафора; – метафора-уособлення з його різновидами: 
  7. метагоге, прозопопея або персоніфікація; – генітивна метафора (метафора родового відмінка); – метафора орудного відмінка; – розкрита, розшифрована метафора; – метафора-прикладка; – метафора-метонімія; – ланцюжки метафор; – метафора-метаморфоза; – метафоричний епітет. Види метафор
  8. 5. Класична метафора близька до символу.
  9. 6. Метафори-уособлення та їх різновиди ( метагоге і прозопопея) є чи не найвагомішим стилетворчим фактором. Прозопопея або персоніфікація – це надання речам, явищам, поняттям властивостей істот: Мене ізмалку люблять всі дерева, і розуміє бузиновий Пан, чому верба, від крапель кришталева, мені сказала: “Здрастуй!” – крізь туман.
  10. 7. Генітивна метафора (метафора родового відмінка) 
  11. У присмеркові доброї дібровості пшеничний присмак скошеного дня. На крутосхилах срібної дніпровості сідлає вічність чорного коня. Білий гнів ломикаменю, рубінові розсипища суниць, осінній плач калини, на чорних вітрах світових веремій.
  12. 8. Метафора орудного відмінка 
  13. Сади стоять буддійськими храмами; Блискоче ніч перлиною Растреллі; Цвіте весна садами; Ліхтарі горять коралями; Вітри гули віолончеллю
  14. 9. Розкрита, розшифрована метафора 
  15. Розкрита метафора – це стислий образ, у якому оголено обидва полюси (те, що порівнюється, і те, з чим порівнюється): “Люстра – електрична сестра орхідей”; “Всі ми – яблуні, облиті купоросом”; “Цей білий світ – березова кора”. Перший член такої розкритої метафори – цілком реалістичний: люстра, ми, світ. Другий, тобто той, з чим порівнюють, зіставляють, містить у собі метафоричний сенс.: •Життя, мабуть, – це завжди Колізей. • Поезія – це завжди неповторність, якийсь безсмертний дотик до душі.
  16. 10. •вечір-мисливець, •горобці-хвилини, •яблука-циганки, •вітер-голодранець, •іноплемінники-дерева Це різновид розкритої метафори, бо наявні обидва полюси: те, що • порівнюють, і те, з чим порівнюють, а допоміжні слова “як, ніби” зникають. Метафора-прикладка
  17. 11. Метафора- метонімія “Флоренція плаче” – тут метонімія дає найменування міста замість людей, що в ньому проживають. Назва міста стає рівноправним членом метафори. У метафорі “ґрунтознавство осипалося під ногами, орнітологія гукала на тополях” метонімії утворені шляхом образного відтворення предметів (ґрунтознавство – ґрунт, орнітологія – птахи) способом заміни їх назв назвами інших предметів, які перебувають із ними у логічному зв’язку (ґрунтознавство – наука, що вивчає ґрунти, а орнітологія – наука про птахів).
  18. 12. Метафора- метаморфоза 
  19. Метафора-метаморфоза виникає тоді, коли відбувається перенесення значення із певним домішком містики, казковості: Он гномики заготовляють дрова в смарагдовій вечірній тишині
  20. 13. Метафора- епітет 
  21. Наприклад: “бархатна тиша”, “солодкий день багать”, “сивий-сивий спомин”, “сивий сон”, “каламутне слово” Горизонт піднімає багряним плечем день…

Немає коментарів:

Дописати коментар