Сторінки

Видатні люди. Останній день Тараса



З осені 1860 р. Тарас Григорович почав відчувати проблеми зі здоров’ям: скаржився на біль у грудях, йому важко було ходити. Увесь січень і лютий Шевченко майже не виходив із кімнати.

Мовні забавки : день знань. Діти, прочитайте !

– То я є пилєглот? Хіба один я пилюку Запоріжжя ковтаю? – мітингував Васько.

Видатні люди . Панас Саксаганський. Із шести дітей Карпа Тобілевича четверо стали засновниками українського театру.

 

Панас Саксаганський

27 травня 1859 р. народився Панас Саксаганський, український актор і режисер, театральний діяч, засновник Народного театру в Києві. Його батько, дрібний херсонський землевласник Карпо Тобілевич, мав шістьох дітей. Четверо з них стали театральними діячами:

Видатні люди. Три гетьмани поховані на Чернечій горі, один із них - Самійло Кішка

4 червня 1602 р. у Каневі на Чернечій горі козаки попрощалися з гетьманом Самійлом Кішкою, який у 72 роки поліг у бою.


Самі́йло Кі́шка (Кушка, Кошка) народився в Каневі близько 1530 року у шляхетській сім’ї з брацлавського роду Кошичів або Кошків.

Сучасність. Липень 1941, арешти Бандери та Стецька

   30 червня 1941 р. о 20-ій годині з балкону будинку «Просвіти», що на площі Ринок у Львові, Ярослав Стецько оголосив Акт відновлення Української Держави. На башті Князівської гори було піднято український національний прапор. Львівська радіостанція повідомила про акт і передала благословення митрополита Андрія Шептицького з цієї нагоди.
   5 липня 1941 р. на нараді в Адольфа Гітлера шеф політичної поліції Генріх Гіммлер отримав завдання розібратися з ситуацією щодо Українського державного правління та проголошення Української Держави у Львові.
Того ж дня (05.07) у Кракові гестапо заарештувало провідника українських націоналістів Степана Бандеру, якого перевезли до Берліна (згодом кинули до концтабору Заксенхаузен, де він поневірявся до листопада 1944 р.).
   9 липня 1941 р. у Львові нацисти арештували Ярослава Стецька – одного з лідерів ОУН(р), голову Українського державного правління (уряду проголошеної 30 червня Української Держави).

Захочеш – і будеш . Олег Кандиба (О. Ольжич)

Олег Кандиба (О. Ольжич) народився у Житомирі 8 липня 1907 року в старовинній козацькій полковницькій сім’ї.

Поетка з печаткою Бога : Олена Теліга . "Розцвітають кущі ясмину..." - О. Богомолець



8 (21) липня 1906 р. народилася зеленоока Лєночка Теліга (Шовгенів) у Підмосков’ї (с. Іллінське). Її татусь – українець із Слов’янська (Донеччина), мати з Волині. Дитинство провела в Петербурзі. Хрещена мати — російська поетеса Зінаїда Гіппіус.

Знай наших !!! Вперше доповідь українською мовою пролунала в Парижі 11 червня 1878 року

Вперше доповідь українською мовою пролунала в Парижі 11 червня 1878 року на літературному конгресі, де головував сам Віктор Гюго.
Виголосив цю доповідь Михайло Драгоманов, який на той час був вилучений з Київського університету і покараний відправкою на два роки до Львова (де він затримався на довше і відчув себе українцем).
Саме в Парижі він сказав: “Я єсмь українець!” і виступив проти Емського указу царя Олександра ІІ, яким було заборонено вживати українську мову.
Після виступу Драгоманова Віктор Гюго сказав про царя: “потвора всесилля, яка тримає в своїх руках хрест, який закінчується мечем, і скіпетр, який закінчується батогом”, що це “деспот, самодержець, який мучить за власною примхою цілі народи…”

Він простив Шевченка (свого «Мій іскрений друже...") , але не забув. Іван Сошенко

                                                      7e7a038676fa
    Не борець, не герой – добра людина, яка жила по совісті, у списку ювілярів ЮНЕСКО. 
   2 червня 1807 року прийшов у світ Іван, син Максима Сошенка. Було то у Богуславі.